Hírek

Elérhetőségek

Dózsa György Művelődési Ház és Könyvtár rekonstrukciója és bővítése

Forrás: Ceglédberceli települési portál - Pályázatok

Célunk, hogy a jövő művelődési házával olyan életminőséget tudjunk teremteni a községben, amely mind az itt élők, mind a nagyvárosból ideköltözőknek vonzó lehet. Egy olyan pezsgő, élettel teli művelődési házra gondolunk, ahol „minden" helyet kap, amely képes lesz magát fenntartani és fejleszteni az Európai Unióban. Ezt a feladatot csak felelősségteljes, hosszú távú gondolkodással lehet megoldani.

 

A Dózsa György Művelődési Ház rövid története

A Művelődési Ház- és Könyvtár intézménye 1965. április 4-én került átadásra. Ekkor avatták az új házat, mely Dózsa György nevét vettel fel. Az épületben a következő helyiségek találhatók: 1 nagyterem színpaddal, 3 klubterem, 1 öltöző, előtér, iroda, szolgálati lakás, szociális blokk. Külön egy 55 m2-es terem biztosítja a könyvtári ellátást. A művelődési otthon olyan helyi közművelődési intézmény, amelyben a helyben lakók művelődéssel, nyilvánossággal, társas együttléttel kapcsolatos óhaja és öntevékenysége az azt biztosító feltételrendszerrel találkozik. A művelődési otthonoknak működési körzetüket, és az ott élő emberek gondolatait kell tükröződnie, ahol mindenki választhat a számára tetszőleges programból.
 

A ceglédberceli lakosság tevékenysége, hagyományőrzése

A berceliek szükségesnek érezték, hogy találkozzanak valahol, hogy együtt legyenek. Érezték, hogy valamit közösen kell tenni, s mivel szerettek énekelni, a kórus lett az összetartó erő. Saját zsebből biztosították a működéshez szükséges feltételeket: kotta, karnagy. Egyre nagyobb gondot fordítottak a nyilvános szereplésekre, énekkari bemutatókra. Minden lehetőséget megragadtak arra, hogy önmaguknak és a közösségnek művészeti élményt biztosítsanak.
A különböző korokban hazánkba települt németség nem szerepelt soha gazdasági vagy politikai egységként, mégis bizonyos sajátos kulturális légkört teremtettek. Ceglédbercelen a népesség eredetileg német (sváb) nemzetiségű volt. Az utóbbi években egyre erősödik az érdeklődés a néptánc, a népzene, a népművészetek és általában a hagyományos kultúrák, a hagyományőrzés után.

A Ceglédberceli Német Nemzetiségi Kórus jelenlegi formájában 1991 óta működik. Az énekkar legfontosabb célkitűzése a régi német népdalkincs megőrzése, melyhez nagy segítséget nyújtott a kórus egykori vezetője Hollós Lajos karnagy, aki eddig több mint száz népdalt jegyzett le és dolgozott fel. Ez a munka folyamatos, és sorra kerülnek elő a szekrény mélyéből a megsárgult lapú kézzel írott füzetek, melyek megőrizték a ceglédberceli német népdal kincset az utókor számára.

A rozmaring Tánccsoport a hagyományőrző táncok mellett különféle egyéb táncok bemutatására is törekedik. Az itthoni sváb lakosság elősegítette a német hagyományokra épülő tánckultúra kialakulását, illetve a külföldön való katonáskodás szintén elősegítette, hogy az idegen táncok népünk közé beférkőzzenek.

A jövő művelődési háza Ceglédbercelen

Célunk, hogy a jövő művelődési házával olyan életminőséget tudjunk teremteni a községben, amely mind az itt élők, mind a nagyvárosból ideköltözőknek vonzó lehet. Egy olyan pezsgő, élettel teli művelődési házra gondolunk, ahol „minden" helyet kap, amely képes lesz magát fenntartani és fejleszteni az Európai Unióban. Ezt a feladatot csak felelősségteljes, hosszú távú gondolkodással lehet megoldani.

A civil szervezetek számának növekedésével a közösségi aktivitást fokozni kell

  • Fontos a falusi turizmus
  • A meglévő jól működő rendezvényeink, csoportjainknak továbbvitele
  • A hagyományteremtő programjaink az jeles napjainkhoz kapcsolódnának
  • A horgásztavak és a községi rét jó hasznosításával szabadtéri műsorok rendezése
  • Kiállítások hagyományőrző és újító jelleggel
  • Kirándulások, színházlátogatások szervezése
  • Falumúzeum anyagának gyarapítása, újabb gyűjtemények kiállítása, a meglévő helyes kezelése
  • A határban található ritka védett növények, madarak megismertetése a közösséggel
  • A településen és a határában található keresztek feltérképezése, javítása, közkincsé tétele
  • Színházi előadások GO-HE-BI színjátszó körrel
  • A Gerje Party fúvósegylet műsorai
  • Előadássorozatok szervezése
  • Ünnepkörökhöz kapcsolódó kézműves foglalkozások
  • Népi mesterségeket bemutató előadássorozat foglalkozásokkal
  • Német nyelvű könyvek, napilapok vásárlása és közzététele
  • A felhalmozott szellemi tőkét mozgósítani kell a településünkön
  • Tervezett funkciók, építészeti megvalósításuk

Általános célunk egy új, kulturális funkciójú faluközpont kialakítása volt, amely szellemi centruma a falunak. Az építészet eszközeivel arra törekedtünk, hogy a hagyományokat tisztelve, faluképbe illeszkedő épületegyüttessé váljon a Művelődési Ház, és visszanyerje eredeti szépségét, de a kor igényeinek funkcionális szempontból is megfeleljen. Az új épület pedig teljes harmóniában legyen.